.
Nevvar Salih İşgören Sk. Goker Apt No:1/1 K.4 D.8 (Sevinç pastanesi karşısı, Kültür Eczanesi üstü) ALSANCAK / İZMİR
0530 944 25 88
0232 422 12 42
0232 422 12 62
.

Bir Fikrim Var Diyen Geliyorİzmir'de, 7-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 'Yenileşim, Teknoloji ve Mucit Cerrahlar' konulu Ege Cerrahi Günleri (2011 ECG), buluşları olan hekimleri bir araya getirecek. Ege Cerrahi Günleri'ne "Bir fikrim var" diyen hekimlerin de katılacağını belirten Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, "Tıbbi cihaz konusunda dışarıya bağımlılığımızı kırmak, kullandığımız aletin, cihazın daha iyisini geliştirmek ve üretmek için kongremiz bir başlangıç olacak" dedi.

 

Patenti alınacak

 

Hemoroid ameliyatlarını kolaylaştırmak için geliştirdiği videoanoskop cihazıyla ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan, 2011 ECG Düzenleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, Ege Bölgesi'nin Antik Dönemden bu yana tıp dünyasına sağlık merkezleriyle buluşlarıyla katkı sağladığını hatırlattı. Bozdağ, cerrahların teknolojik yeniliklerle tanışacağı oturumlar da düzenlediklerini ifade etti.

 

Hekimlerin ECG 2011'e, bugüne dek geliştirdikleri ama meslektaşlarıyla bir türlü paylaşamadıkları tıbbi alet, proje ve düşünceleriyle gelmelerini istediklerini belirten Bozdağ, benzeri olmayan fikirler için patent süreci başlatılacağını da açıkladı. Kongrede bir patent ortaya çıkarsa bunun Türkiye belki de dünyada bir ilk olacağını belirten Bozdağ "Ülkemiz için de yaklaşık 1 milyon lira katma değer yaratılacak. Çünkü bir patentin Ar-Ge giderleri yaklaşık 1 milyon lira, patenti alınan ürünün üretim hakkı 20 boyunca patent sahibine ait" dedi


Nesrin COŞKUN / DHA
Sizi Biz Arayalım