Nevvar Salih İşgören Sk. Goker Apt No:1/1 K.4 D.8 (Sevinç pastanesi karşısı, Kültür Eczanesi üstü) ALSANCAK / İZMİR
0530 944 25 88
0232 422 12 42
0232 422 12 62

Videoanoskop ile Longo (Zımbalı Hemoroid) AmeliyatıHemoroid Cerrahisinde kullanılan Videoanoskop, stapler ile hemoroidopeksi yöntemi için mevcut anoskopların yetersiz olduğu düşünülerek geliştirildi. Anoskopla ilgili ilk modifikasyona 2000 yılında başlandı ve gelişimi 2006 yılına kadar sürdü. İlk patentli Türk anoskopu olan "Videoanoskop" (Medbar Tıbbi Malzemeler, İzmir, Türkiye) ideal çevre dikişini daha rahat geçmeye yardımcı olmaktadır. Zımbalı hemoroid ameliyatı (Stapler ile hemoroidopeksi), seçilmiş vakalarda ideal olarak uygulanması koşuluyla klasik hemoroid ameliyatlarına alternatif olmuştur. Yöntemi ideal olarak uygulamak için çevre dikişi önemlidir, bu sayede daha az ağrı olduğu ve daha erken işe dönüldüğü bildirilmiştir. Videoanoskop, yöntemi ideal olarak uygulamak için geliştirilmiştir. Videoanoskop üç parçadan oluşmaktadır (Resim 1)

 

Videoanoskop Ön parça üstü açık bir boru şeklinde olup uca doğru giderek daralır ve bu sayede rektuma kolayca yerleştirilebilir. İkinci parça ön parçanın üstünü kapatıp açmak için kullanılan bir kayar kapaktır  Resim 2.

 

Ön taraftaki kayar kapak ile pencere açıklığı ayarlanabilir Arka parça ise, içine laparoskopik cerrahide kullanılan 10 mm’lik sıfır derece teleskop yerleştirilebilen içi boş bir sap taşır  Resim 3.

 

Teleskop ile anoskop içi ışıklandırılabilir. Bu sayede hem ameliyat alanı ışıklandırılmış hem de görüntü monitöre aktarılmış olur. Ön ve arka parça bir kilit mekanizması ile birbirine bağlı olup kilit çözülerek parçalar ayrılabilir. Kayar kapak sayesinde anoskopun pencere açıklığı ayarlanabilir. Bu ayarlanabilen açıklıktan içeriye giren rektum mukozasından dikiş geçilmeye başlanır  Resim 4.

 

Pencereden içeri giren mukozadan dikiş geçilir Videoanoskop saat kadranı yönünde çevrilerek dikişe devam edilir, bu sayede hep aynı uzaklıktan geçilerek başlangıç noktasına ulaşılır ve çevre dikişi tamamlanmış olur. Bundan sonra ön parça ayrılarak çıkarılır ve anal kanalda kalan arka parça yardımıyla stapler ile hemoroidopeksi işlemi tamamlanır. Teleskop sayesinde görüntü monitöre aktarıldığı için birinci asistan ameliyatı monitörden izleyebilir ve cerrahın görme alanını daraltmadan yardım edebilir. Cerrah ise ameliyat alanına bakarak ve/veya monitörden yararlanarak çevre dikişini geçebilir Resim 5.

Görüntü monitöre aktarılabilir Ameliyathanede bulunan asistanlar ameliyatı monitörden izleyebilirler. Ayrıca ameliyatları kaydetmek ve cerrahi eğitim için kullanmak da mümkün olur.
Sizi Biz Arayalım